Monday, September 26, 2011

Processed, Fast Food is Not Cheaper than Real Food


Amazing article in the NYT on Sunday debunking the theory that fast food is cheaper than whole, healthy food. You call call bullshit on anyone who tries to argue with you over that again.

My tips for lowering your food costs? Shop your local ethnic markets for the best prices on dry beans, grains, spices and select produce. That photo up above? That's the "jambo" carrots from my local  Asian market. Not only will you save boatloads of money, you'll give yourself a healthy dose of laughter.

Lucky enough to have a rockin' farmers market near you? Don't be shy. Ask the sellers if they have any seconds. What's a second? It a piece of produce that doesn't look so pretty. It's ugly enough that the sellers don't want to put it out on their pretty display. You can score that produce at a fraction of the cost of the beautiful stuff. And you can ask for seconds at your favorite grocery store too.


7 comments:

Annaleigh Belle said...

I think the thing that made me really dislike Anthony Bourdain was his contention that veganism is elitist. I'm not sure how many countries have their wealthy eating beans and rice.

QZB said...

Amen, Annaleigh! I can't even watch Bourdain anymore.

Healthy Hailey said...

The contention that fast food is cheaper only counts the up-front price of the food purchase. It ignores the hidden cost of medical bills when your health bottoms out.

TejasJJain said...

also, packet of chips is ready to eat, whereas carrots, you need to wash them (or may be you need to peel).. some may say it is expensive....
Other thing I noticed (based on conversation form my co-workers who always get subway healthy food), that they say "It is like you have to plan , shop and use it". They consider this whole process expensive whereas getting subway stuff does not require any such thing.

Dawn said...

Wendy--I regularly buy at least half--usually more--of my fruits and veggies from the "Back Table" at a local nursery/produce market. This is where they put all the "seconds" and really getting ripe pieces. All summer we have enjoyed cantaloupes for $.79 each. Since my husband will eat an entire cantaloupe some evenings this is a good thing! There is a bit of a challenge to always using the things I buy before they "go bad", but I think it encourages us to eat even more fruits/veggies. Always enjoy your posts!

ViviDu said...

Beans & lentils are so cheap and healthy. We like risotto and now make a pearl barley risotto instead of using aborio rice for half the price.

Leslie R. said...

When the money is flowing we do add in more "luxury" produce and such, but basic veggies and grains go a LONG way and are so good, taste and health wise. I always like to think the money I'm spending on food is money I'm saving on healthcare down the road anyway.

 
Blogging tips